Sommarhuset vid stranden av Sarah Morgan

Då har jag lyckats läsa ut ytterligare en mysig bok som är skriven av en av mina kvinnliga utländska favoritförfattarinnor. Man blir alldeles nykär när jag ser att hon har kommit med nya härliga olästa böcker. 

Här lär vi känna Ashley och Joanna som blir vänner under en hel del makabra händelser. Ashley som är gravid och Joanna som vill fly paparazzisarna en gång för alla. Dom hamnar tillslut där Joanna vuxit upp som barn och många minnen och ett förflutet dyker upp. Får dom ett luckligt slut? Tycker jag du kan läsa om i denna mysiga roman.

(null)

Från bokens baksida:

Senaste nytt: Kändiskocken Cliff Whitman död i bilolycka, ung kvinna förd till sjukhus.Joanna tar emot nyheten om exmakens död med blandade känslor. Han var en lögnare och deras äktenskap var fyllt av besvikelser. Med i Cliffs bil satt gravida Ashley Blake, och när Joanna ser den skadade kvinnan på bild känner hon sig manad att hjälpa henne.

För att fly skvallerpressen åker de till den lilla kuststaden Silver Point där Joanna växte upp. I hennes exklusiva strandhus hoppas de på att få vara ifred, men i en småstad är det inte så lätt. Joanna tvingas i stället möta det förflutna – försummade vänner, strandkaféet, bokhandeln och inte minst Nate, mannen hon en gång älskade men förlorade. En oväntad vänskap uppstår mellan Joanna och den unga Ashley och de tar sig an sommarens utmaningar tillsammans.



5 av 5 ekar!!

En mysig och varm feelgood precis som den ska vara!!!

(null)

Kommentera här: