Longingforlove.se av Monika Thormann
sommaren kommer och kursen lika så. Här händer mycket spännande grejor och det tycker jag du kan läsa om i den här kittlande romanen som jag fortfarande tänker på.

Från bokens baksida:
Huvudpersonen Cecilia är arg på män, inte speciellt deprimerad och hon försöker välja en man med intellektet och inte efter sina känslor.
Cecilia arbetar som bibliotekarie, älskar böcker och vill själv skriva. För att närma sig den drömmen åker hon på en skrivkurs i skärgården som leds av Ruben, en känd författare, som väcker Cecilias nyfikenhet. Bland deltagarna finns Jari, en förvuxen ungdom, och den vältränade norrmannen Eldar som båda blir dejtingaspiranter.
Kursveckan blir intensiv för Cecilia. Förvecklingar, längtan efter kärlek, åtrå, en mystisk kontakt på dejtingsidan, men även misstro mot sig själv, sin skrivförmåga och omgivningen. Hur kommer sensommarveckan och den efterföljande resan till Island att påverka resten av hennes liv?
En varm relationsroman som fastnar
5 av 5 ekar
Kram Cissi